Uważamy na kalorie!

image Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak kaloryczne są gotowe produkty do spożycia dostępne w sklepach. Szczególnie, jeśli chodzi o słodkie, słone, czy pikantne przekąski na półkach sklepowych. Ich kaloryczność jest tak ogromna, iż zaledwie garstka zapewnia kaloryczność obiadu. Zwykła, klasyczna czekolada ma około 500 kalorii, a chipsy w 100 gramach około 600. Jest to bardzo dużo, dlatego takich rzeczy powinniśmy unikać, lub spożywać sporadycznie. Kalorie przekładają się na dodatkowe kilogramy, i tak też zaczynamy tyć. Szczególnie, jeśli pozwalamy sobie na tego rodzaju przekąski pod wieczór. Dodatkowo równie kaloryczny okazuje się być alkohol, szczególnie wódka. Nie bez powodu mówi się, że od piwa rośnie brzuch. Piciu zawsze dodatkowo towarzyszą przekąski i wysokokaloryczne jedzenie. Wszystko razem tworzy wybuchową mieszankę, która powoduje otyłość, i wiele związanych z tym chorób. Dlatego zawsze warto jest sprawdzać kaloryczność kupowanych i spożywanych produktów, zanim przestaniemy panować nad ich pochłanianiem w większych ilościach.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.