Depresja

Dbaj o to, żeby wokół ciebie panował porządek. Zagracona przestrzeń sprzyja depresji i zobojętnieniu. W dużym bałaganie nie będziesz mógł się skupić. Perspektywa sprzątania rosnącej wciąż i wciąż sterty ubrań również nie będzie wpływała na ciebie mobilizująco. Staraj się sprzątać na bieżąco –na tyle, na ile to możliwe. Dbaj też o zdrowe odżywianie. Słodycze pobudzą cię na krótką metę. Wprowadź do menu więcej owoców. Wybieraj pełnoziarniste pieczywo. Jedz regularnie i pij dużo wody. Nie jedz pikantnych potraw przed snem. Przede wszystkim wysypiaj się. Każdy ma prawo do odpoczynku. Nie pozwalaj przytłoczyć się dodatkowymi obowiązkami, kiedy naprawdę nie masz już siły. Zastanów się, czy nie jesteś przypadkiem osobą, która dobrowolnie przejmuje na siebie większość obowiązków innych. Uwierz w to, że ktoś inny będzie potrafił wykonać część obowiązków za ciebie i zrobi to równie dobrze. Tymczasem ty zyskasz dodatkową chwilę na relaks. Teraz już wiesz, co na zmęczenie działa najlepiej. Jeśli natomiast wciąż nie potrafisz znaleźć przyczyn twojego zmęczenia, udaj się do lekarza. Długo utrzymujące się ospałość i apatia mogą zwiastować poważne choroby.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.