Zawsze można pomóc

Jest wiele chorych ludzi. Wiele osób potrzebuje pomocy. Często nie mogą takiej pomocy otrzymać od bliskich osób, często zdarza się tak, że bliscy nie są w stanie pomoc. Wtedy pomóc może każdy. Nie trzeba być bliską osobą. Są różne rodzaje pomocy. Najpopularniejsze to oddawanie krwi. Coraz bardziej znane staje się również oddawanie szpiku. Dla nas to tak naprawdę nic, nie cierpimy na tym. A innym może to uratować życie. Krew jest bardzo potrzebna, jest kilka grup krwi. Można jedną krew oddać drugiemu. Nie jest tak, że każdy człowiek ma inną krew. Akcja krwiodawstwa jest znana w całym kraju. Osoby takie mają później różnego rodzaju przywileje. Oddawanie krwi jest naprawdę ważne. Nie bez potrzeby jest o tym tak głośno. Krew będzie potrzebna zawsze. Jest wiele wypadków i wiele chorób. Oddanie szpiku też może bardzo pomóc, nawet osobie, której nie znamy. Jesteśmy w stanie uratować czyjeś życie. Czy to nie jest powód do dumy? Oczywiście, że jest. Czyjeś życie może zależeć od nas. Kiedyś i nam może będzie potrzebna krew. I ktoś zrobi to samo dla nas. Warto, naprawdę warto pomyśleć o pomaganiu.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.