Bagatelizowanie pierwszych objawów choroby

W czasach dostępu do Internetu, a za jego pośrednictwem do nieograniczonej wiedzy, wydaje nam się, że możemy leczyć się sami. Gdy nam coś dolega, zabiegani i zajęci bieżącymi sprawami dnia codziennego, najczęściej bagatelizujemy pierwsze objawy chorób i dolegliwości. Takie postępowanie na pewno nie sprawi, że nasze zdrowie będzie bezpieczne. Lekarze przecież wielokrotnie powtarzają i słyszymy to w reklamach oraz z ust farmaceutów. Po pierwsze profilaktyka. Medycyna ma nam pomóc, ale my musimy chcieć z jej pomocy skorzystać. Nie możemy leczyć się sami i błędnie uważamy, że do lekarza zawsze zdążymy pójść. Leczenie będzie tym skuteczniejsze, im szybciej udamy się po profesjonalną poradę w tym zakresie. Dlatego nigdy nie powinniśmy bagatelizować objawów choroby. Nie powinniśmy domniemywać, że to coś mało istotnego. Nie jesteśmy przecież lekarzami. Łatwo potem o skargi na współczesną służbę zdrowia, ale czy my sami o siebie dbamy? Czy prowadzimy zdrowy tryb życia? Na to pytanie, każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.