Czy możemy leczyć się sami

Słuchając telewizyjnych reklam wiemy teoretycznie jaki ból i jakie objawy jak leczyć. Proponuje się nam maść na ból stawów. Tabletki na problemy z wątrobą oraz szereg suplementów diety, które mają czynić nas zdrowszymi. Jak się ma do tego medycyna? Czy suplementy rzeczywiście zastąpią nam składniki zawarte w pożywieniu? Oczywiście, że nie! A nasze zdrowie jest w naszych rękach. Lekarze od lat alarmują, byśmy nie ulegali presji reklam. My tymczasem nie dbamy o siebie i ignorujemy pierwsze symptomy chorób. Dopiero w sytuacji, gdy nasze dolegliwości są już nie do zniesienia – udajemy się do apteki i pierwsze czym próbujemy się leczyć, to tabletki przeciwbólowe. Ale to nie jest leczenie. Tabletki jedynie maskują objawy chorób. To bardzo groźne, bo może się okazać, że gdy w końcu udamy się do lekarza, nasza choroba będzie już bardzo zaawansowana. Wtedy rozpaczliwie przeszukujemy Internet szukając rady. Do tego narzekamy na nasz system lecznictwa. Ma on wprawdzie ogrom wad, lecz zwróćmy też uwagę na to, czy dbamy o siebie w wystarczający sposób i czy dobrze się odżywiamy.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.