Dylematy, przed którymi stają lekarze

Jeśli chodzi o medycynę, to różnych krajach na wszystkich kontynentach w szpitalach, a zwłaszcza na ostrych dyżurach, funkcjonuje niepisane prawo, w stosunku do którego podporządkować się muszą pracujący w danej placówce lekarze – mimo że zdrowie każdego pacjenta powinno być jednakowo ważne, to jednak medycyna rządzi się swoimi prawami i czasami lekarze muszą wobec braku środków czy wolnego personelu zdecydować, którego pacjenta najpierw wziąć na leczenie, a który będzie musiał poczekać na swoją kolej. Czasami ma to drastyczny wpływ na zdrowie osoby, która musi ustawić się w niepisanej kolejce, jednak w takich przypadkach najczęściej lekarze mają związane ręce i nie mogą nic na to poradzić, zmuszeni walczyć o zdrowie jednych i do porzucenia innych. Jednak stale rozwijająca się medycyna stopniowo eliminuje kolejne zagrożenia i być może z biegiem kolejnych lat w dziedzinie dojdzie do tylu przełomów, że będziemy mogli w jednakowy i równorzędny dbać o zdrowie wszystkich, którzy potrzebują pomocy.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.