Jak medycyna radzi sobie z rakiem?

Wszelkiego rodzaju nowotwory, uderzające jednakowo we wszystkich ludzi na wszystkich kontynentach, są prawdziwą zmorą ludzkości w XXI wieku. I mimo że medycyna stopniowo eliminuje ostatnie trudne do wyleczenia choroby, to jednak nadal pozostaje ostatecznie bezradna wobec wielu nowotworów złośliwych, zbierających przygnębiająco sporo żniwo z roku na rok. Nawet najbardziej wyspecjalizowani i uzdolnieni lekarze mogą tylko bezradnie patrzeć, jak zaawansowane przypadki choroby odbierają zdrowie i życie ich pacjentom. W przypadku wielu form raka leczenie można przyrównać jedynie do desperackich prób złagodzenia bólu i zapewnienia choremu dostatecznego komfortu i wygody w ostatnich miesiącach czy latach jego życia. Jednocześnie medycyna nieustannie idzie do przodu i każdego roku dokonywane są nowe odkrycia oraz opracowywane są nowe technologie, które być może za jakiś czas pozwolą na ostateczne „rozprawienie się” z większością nieuleczalnych na chwilę obecną nowotworów i pokrewnych im schorzeń oraz dolegliwości.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.