Jelito drażliwe

Zespół jelita drażliwego to niezwykle uciążliwa choroba i niezwykle trudna do zdiagnozowania. Istnieje tyle różnych jej objawów, często mylonych z rożnymi innymi schorzeniami. Najczęściej mylona jest z zapaleniem jelit czy traktowana jako efekt złej diety. Najczęściej lekarze zaczynają podejrzewać i badać chorego pod kątem tej choroby, gdy podczas jednego roku przez ilość około trzech miesięcy występowały uporczywe bóle brzucha, dyskomfort który zmniejsza się pod wypróżnieniu.

 

Po rozpoznaniu zespołu jelita drażliwego, leczenie stosuje się różnorodnie. Pierwszym jego etapem jest zmiana diety, w zależności od postaci choroby zwiększa się lub zmniejsza ilość błonnika w diecie, wprowadza lub eliminuje skrobię i laktozę a gdy objawy mieszają się ze sobą, miesza się również dietę. Jeżeli ten sposób leczenia nie przynosi ulgi, przechodzi się do fazy drugiej leczenia, podczas której to stosuje się leki, dobrane w zależności od pacjenta i objawów, niekiedy mogą to być nawet leki przeciwdepresyjne.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.