Kodeks etyki lekarskiej

Od wieków rozważany jest problem wzajemnych relacji miedzy pacjentem i lekarzem. Nawet gdy medycyna nie była jeszcze tak rozwinięta oraz w innych niż europejska kulturach problem ten był zauważalny. Leczenie daje lekarzowi pewien zakres władzy nad pacjentem. To niepokoić może obie strony, ale zagrożony jest głównie pacjent. Lekarze mogliby wykorzystywać swoją władzę lub nie leczyć pacjenta w sposób właściwy. Liczy się również ich współpraca. Dlatego lekarz powinien rzetelnie informować swojego pacjenta o wszystkich możliwych konsekwencjach leczenia. Właściwe relacje między lekarzami a ich podopiecznymi gwarantuje kodeks etyki lekarskiej. Jak się okazuje, na efekty leczenia wpływa nie tylko to, co oferuje medycyna. Ważne jest również to, jak traktowany jest pacjent. Od jego stanu psychicznego także zależy jego zdrowie. Nikt dziś tego nie podważa. Kodeks etyki lekarskiej jest i powinien być respektowany. A jeśli gdzieś dochodzi do jego naruszenia, to podlega to nawet pod proces karny. Taki system daje pacjentom pewność, że są leczeni z należytą starannością.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.