Kształcenie lekarzy w Polsce

Profesja lekarska to szlachetne zajęcie, którego celem jest ulżenie ludzkim cierpieniom w ciężkich chorobach. Jest to także dochodowa praca ze względu na dużą odpowiedzialność, jaką ponoszą lekarze podczas wykonywania swojego zawodu. Jednakże droga do zostania lekarzem w Polsce jest długa i wyboista. Pierwszym etapem jest zdanie na możliwie wysoki procent matury z takich przedmiotów jak biologia, chemia i fizyka. Zdobycie dobrych wyników gwarantuje nam studiowanie na prestiżowej uczelni. Medycyna jest uważana za kierunek elitarny, ze względu na to, że 6-letnie studia, pełne trudnych egzaminów ukończą tylko ci najlepsi i najwytrwalsi. Na studenta kierunku lekarskiego czekają takie przedmioty jak anatomia, fizjologia, histologia i inne obszerne dziedziny jakie zna dzisiejsza medycyna. Po przetrwaniu wszystkich lat na akademii medycznej, konieczne jest zdanie egzaminu LEP, który obejmuje materiał z całych dotychczasowych studiów. Dobry wynik oznacza możliwość wyboru wymarzonej specjalizacji. Dopiero po całym tym procesie, lekarz może odbyć staż i zacząć pracę zawodową.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.