Postęp, jaki poczyniła ostatnio medycyna

Na wstępnie należy zaznaczyć, że medycyna jako nauka dbająca o zdrowie człowieka swoimi korzeniami sięga do pierwszych znanych w historii ludzkich cywilizacji – już kilka tysięcy lat temu starożytni lekarze szukali skutecznych sposobów na leczenie ludzi i w to w czasach, gdy statystyki śmiertelności i długości życia w społeczeństwie prezentowały się nieporównywalnie gorzej niż obecnie w nawet najgorszych pod kątem zdrowia krajach świata, nawet tych w Afryce czy krajach Trzeciego Świata. Jednocześnie medycyna jest jedną z dziedzin nauki, które na przestrzeni kolejnych lat, dziesięcioleci i stuleci rozwijają się bardzo prężnie, niemal codziennie dostarczając bardzo dużo nowych rozwiązań i taktyk radzenia sobie z chorobami; coraz bardziej wykształceni i zdolni są lekarze, którzy jako osoby, które dbają o zdrowie innych, są w stanie wykonywać coraz bardziej skomplikowane operacje i zabiegi, często będące ostatnią deską ratunku dla osób dotkniętych poważnymi przypadłościami bądź obrażeniami.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.