Praca lekarzy na kontrakcie

Branża medyczna w Polsce cały czas się rozwija, za wyjątkiem publicznej służby zdrowia, która wymaga gruntownych reform. Istotnym problemem jednak jest brak odpowiedniej ilości profesjonalnej kadry. Lekarze najczęściej pracują zarówno w publicznej służbie zdrowia na etacie (np. w poradni specjalistycznej lub w szpitalu) oraz dodatkowo nas tzw. kontrakcie. Działa to w ten sposób, że lekarze zakładają jednoosobową działalność gospodarcza w postaci indywidualnej praktyki lekarskiej (ustawa o zawodzie lekarza dopuszcza taką możliwość) i na tej podstawie przyjmuje zlecenia od NFZ bądź prywatnych NZOZ. Jest to dla lekarzy bardzo dobre rozwiązanie pod kątem finansowym. Jednakże lekarze zatrudnieni tylko i wyłącznie na kontrakcie pracują w bliżej nieokreślonym wymiarze czasu, często bez prawa do urlopu. Zdarzają się sytuacje, w których pracują bez przerwy 7 dni w tygodniu, co wpływa negatywnie na ich zdrowie ale i na jakość świadczonych usług. W związku z tym jedynym rozwiązaniem jest odpowiedni balans pracy i odpoczynku.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.