Problemy ze służbą zdrowia

Mamy dziś do czynienia z bardzo trudną sytuacją. Medycyna wprawdzie wciąż się rozwija, ale nie jesteśmy zadowoleni z naszej opieki zdrowotnej. Obawiamy się o nasze zdrowie, ale nie chcemy się leczyć. Niski poziom zaufania do lekarzy w naszym kraju jest niemal zatrważający. Dlaczego? Wielokrotnie słyszymy o źle rozpoznanych chorobach, o błędnych diagnozach, na które czekamy zbyt długo i o nieszczęsnych kolejkach. Te ostatnie niemal odstraszają pacjentów od wizyty u lekarza. Już jeden dzień spędzony w przychodni, wśród chorych, zmęczonych i zdenerwowanych ludzi sprawia, że nie mamy ochoty ponawiać wizyty. A co dopiero pomyśleć o serii wizyt u specjalisty. Poziom stresu jest zbyt wysoki . Ta atmosfera udziela się także lekarzom. Są podenerwowani, spieszą się i są ograniczeni przez szereg barier finansowych, które na przykład uniemożliwiają im natychmiastowe wysłanie pacjenta na leczenie specjalistyczne i serię profesjonalnych badań. Lekarze to też ludzie. I ograniczeni są oni przez ogrom czynników od nich niezależnych.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.