Rola Asklepiosa w rozwoju medycyny

Asklepios, znany również pod imieniem Eskulap, jest uznawany zgodnie z mitologią za ojca wszystkich współczesnych lekarzy. Ten grecki bożek uchodził za obdarzonego nie tylko ogromną wiedzą medyczną, ale też za wskrzesiciela zmarłych (udało mu się wskrzesić dzięki magicznym ziołom martwego węża). Medycyna w czasach Asklepiosa opierała się przede wszystkim na ziołolecznictwie, stąd też właśnie ziołom przypisywana była moc wskrzeszania zmarłych. Następcy tego bożka w starożytnej Grecji, pierwsi lekarze, czerpali z natury przy przyrządzaniu leków i naparów, którymi leczyli swoich podopiecznych. Leczenie, którego nauczał swoich następców Asklepios, było połączeniem wiary i nauki – z jednej strony obejmowało ono modlitwy do bóstw opiekuńczych, zaś z drugiej – ziołolecznictwo. W gruncie rzeczy preparaty przygotowywane przez medyków w starożytnej Grecji i Rzymie (głównie tam był czczony Asklepios) były często skuteczne a przynajmniej – nie szkodziły pacjentom, co już można uznać za spory sukces.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.