Tradycyjne sposoby na choroby – co na to lekarze?

Mimo postępu, jaki w ostatnich latach dokonali lekarze i naukowcy, jeśli chodzi o leczenie wielu chorób, w niektórych krajach – w tym Polsce – nadal silnie zakorzeniona jest medycyna niekonwencjonalna, czyli taka, która nie jest uznawana przez lekarskie środowiska naukowe i akademickie. Medycyna ta opiera się na sposobach na leczenie wywodzących się z tradycji i kultury danego kraju, nierzadko niepopartymi badaniami oraz eksperymentami. Dla przykładu medycyna alternatywna popularna jest szczególnie w Azji, gdzie na szeroką skalę stosuje się akupunkturę oraz akupresurę – choć techniki te zaakceptowali już niektórzy lekarze na całym świecie i z powodzeniem stosują je w innych krajach, również na innych kontynentach. Wszystkie jednak te techniki mają jeden cel: dbanie o zdrowie i utrzymywanie pacjenta w jak najlepszej formie i samopoczuciu. Taki rodzaj nauki, jaką jest medycyna, ma jednak swoich przeciwników – lekarze konwencjonalni często próbują negować bądź naukowo udowadniać bezwartościowość niektórych metod.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.