Zawał

Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Jest powodowany niedokrwieniem mięśnia sercowego będącego skutkiem miażdżycowych zmian w tętnicach. Występuje znacznie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest otyłość. Nieodpowiednia dieta ma więc negatywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i wygląd, ale również na zdrowie. Dbanie o prawidłową ilość dostarczanych organizmowi substancji odżywczych powinna stać się naszym priorytetem.

 

Wśród działań zapobiegających wystąpieniu zawału serca najważniejszym jest prawidłowe odżywianie się. Należy unikać potraw tłustych oraz bogatych w cukry (zarówno proste jak i złożone). Istotna jest również regularna aktywność fizyczna. Ruch na świeżym powietrzu poprawia krążenie krwi, dotlenia komórki przez co organizm pracuje wydajniej. Palenie, nadużywanie alkoholu oraz stres, także przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zawału. Dlatego należy dbać o odpowiedni wypoczynek, najlepiej połączony z ćwiczeniami fizycznymi.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.