Przyczyny zaćmy

image Zaćma to choroba oczu nazywana bardzo często kataraktą, druga nazwa jest popularniejsza i kojarzy się z groźną i nieuleczalną chorobą. Tak rzeczywiście jest, ponieważ zaćma może prowadzić nawet do ślepoty. Szczególnie wtedy, gdy nie jest leczona, a pacjent nie konsultuje się z lekarzem w sprawie leczenia. Okulista Gorzów zauważa, że choroba dotyka głównie choroby starsze, a najczęściej pacjentów, którzy skończyli już sześćdziesiąt lat. Do objawów zaćmy należy z całą pewnością problem z wiedzeniem w ciemności, a wciągu dnia z mało precyzyjnym rozróżnianiem kolorów. Barwy wydają się mało wyraźne oraz zamazane. Do najskuteczniejszych meto leczenia , jak twierdzi , należy leczenie operacyjne, chirurgiczne polegające na wycięciu soczewki i zastąpieniu ją inną sztuczną. Okazuje się, że chociaż zabieg należy do inwazyjnych nie potrzebna jest po nim specjalna kontrola w szpitalu czy klinice i pacjent może opuścić już klinikę kilkunastu minutach.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Kategorie
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.