Zabiegi

Sam zabieg trwa około 15 minut, konieczna jest obecność osoby towarzyszącej, która zaopiekuje się pacjentem po zabiegu. Okazuje się małą ostrość widzenia w przypadku zaćmy można tez korygować odpowiednio dobranymi okularami, które dobierze optyk na podstawie zaleceń lekarza okulisty. Przyczyny zaćmy mogą być wrodzone i związane z chorobami oraz nabyte. Z chorób, które niosą ryzyko zaćmy trzeba wymienić na przykład zespół Downa. W 30 % zaćma to efekt dziedziczenia choroby. Do bardzo częstych przyczyn zaćmy trzeba dodać różnego rodzaju schorzenia gałki ocznej, które w konsekwencji prowadzą do problemów z widzeniem oraz rozwinięcia się choroby. Przyczyną takiego schorzenia może być uraz mechaniczny. Do innych przyczyn można zaliczyć zaburzenia metaboliczne, a także zakażenia wewnątrzmaciczne. Te ostatnie choroby są bardzo groźne, ponieważ niosą ze sobą duże ryzyko powikłań, dlatego że są to choroby powstałe w wyniku zakażenia wirusowego, na przykład groźnego wirusa różyczki czy wydawałoby się mało groźnego wirusa opryszczki.

Komentarze są zamknięte.


Najnowsze komentarze
  Szukaj
  Tagi
  Badanie u logopedy
   Specjaliści z zakresu logopedii kojarzeni sa zwykle z małymi pacjentami. I słusznie. Logopeda największe sukcesy odnosi zwykle podczas pracy z dziećmi, które w różnym wieku mogą mieć, różne problemy związane z mówieniem. Jednak zdarzają się także kłopoty z czytaniem i pisaniem. Tu również odpowiednie ćwiczenia, przy których potrzebne będzie sporo cierpliwości, mogą przynieść spodziewane efekty. Trzeba jednak pamiętać, że praca z dzieckiem nie powinna się ograniczać tylko do treningu w gabinecie logopedycznym. Jak mówią specjaliści, wiele wysiłku powinni włożyć tez w tę prace rodzice. Logopeda zawsze służy pomocą, w jaki sposób, w formie zabawy poprawić umiejętności dziecka. Nie powinno się więc lekceważyć żadnych symptomów świadczących o tym, ze nasze dziecko może mieć kłopoty z wymową. Jeśli zaczęło mówić później od rówieśników, to jeszcze nie powód do niepokoju.
   Jednak, gdy zauważymy, ze wymowa jest nieczysta, wyrazy niezrozumiałe, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do poradni logopedycznej. Może się okazać, ze specjalista nas uspokoi i powie, ze nie ma nic niepokojącego w mowie naszego dziecka. Ale lepiej usłyszeć taka diagnozę, niż zlekceważyć objawy. Sa tez sytuacje, gdy do logopedy rodzice zgłaszają się zbyt późno. Nie oznacza to, ze nic nie można już zrobić. Jednak w takiej sytuacji leczenie może potrwać o wiele dłużej, ponieważ w świadomości dziecka, zakodowane zostały już niepoprawne wyrazy, które trudno będzie zmienić z dnia na dzień. Logopedzi często maja swoje gabinety w szkołach i przedszkolach, tuz obok gabinetów psychologicznych. W każdej większej miejscowości znajdują się też poradnie logopedyczne, w której znajdziemy znakomitych specjalistów. Tak, jak w większości gabinetów lekarskich, znajdziemy wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, tak logopedia opiera się na wrażeniach słuchowych danego specjalisty. Badania dzieci odbywają się często w formie zabawy, dzięki czemu wizyty u logopedy sa zawsze miłe i sympatyczne ,bez białego fartucha lekarskiego.